foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

mkidn 01 cmyk

 

Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego Wisieloki w Szymanowie w 2019 roku realizuje zadanie w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pt. „Rozwój dziecięco-młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej działającej przy Zespole Wisieloki”

Poprzez realizację zadania możliwy jest dalszy rozwój Kapeli Dudziarskiej działającej przy Zespole Wisieloki, ochrona lokalnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego i zachowanie tradycji regionu. Poprzez zrealizowane w ramach zadania szkolenie nauki gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, dzieci biorące udział w szkoleniu mają możliwość nie tylko nauki gry na instrumentach, ale także zapoznania się z szeroko rozumianą kulturą ludową regionu chazackiego,a także spoza regionu, poprzez uczestnictwo w imprezach folklorystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

 "Dziedzictwo kulturowe chazackiej wsi - rozwój Zespołu Wisieloki i dziecięco-młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej" dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 


 

Reprezentacja Zespołu Regionalnego WISIELOKI oraz DUDZIARZY WIELKOPOLSKICH podczas Biało-Czerwonego Korowodu w Warszawie!!!

Korowód był nie tylko wspaniałą przygodą, ale niepowtarzalną okazją do promocji Zespołu Wisieloki i dudziarstwa wielkopolskiego, regionu hazackiego, Gminy Rawicz i Powiatu Rawickiego, naszych osiągnięć, działań, twórczości, tradycji, atrakcyjności turystycznej.

Impreza pokazywana była na terenie całego kraju na żywo poprzez Telewizja Polska.

Korowód podziwiało co najmniej 50 000 widzów wzdłuż trasy - z terenu Warszawy i całej Polski. Konferansjerzy na bieżąco podawali informacje na temat poszczególnych grup - telewidzom i widzom na żywo - skąd prezentacja przyjechała, jak się nazywa, jakie ma osiągnięcia itp.

Przed każdą z grup szła stosowna osoba niosąca dużą tablicę podającą podobne informacje. 
Nasze starania o udział w Korowodzie Wsparło Starostwo Powiatowe w Rawiczu. Bardzo serdecznie dziękujemy.

Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego Wisieloki w Szymanowie w 2018 roku realizowało zadanie w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pt. „Rozwój dziecięco-młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej działającej przy Zespole Wisieloki”

Poprzez realizację zadania możliwy był dalszy rozwój Kapeli Dudziarskiej działającej przy Zespole Wisieloki, ochrona lokalnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego i zachowanie tradycji regionu. Poprzez zrealizowane w ramach zadania szkolenie nauki gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, dzieci biorące udział w szkoleniu miały możliwość nie tylko nauki gry na instrumentach, ale także zapoznania się z szeroko rozumianą kulturą ludową regionu chazackiego,a także spoza regionu, poprzez uczestnictwo w imprezach folklorystycznych o zasięgu ogólnopolskim.

Prowadzący szkolenie "Mistrz Tradycji" - Michał Umławski jest związany z chazacką kapelą dudziarską od wielu lat, nie tylko jako szkolący młodzież i dzieci obecnie, ale także jako były członek kapeli i uczeń Mistrza - Franciszka Brzeskota. Dzięki temu możliwa jest pokoleniowa kontynuacja przekazu kultury regionalnej na poziomie Mistrz - uczeń. Zakrzewienie miłości do kultury chazackiej poprzez naukę gry na dudach i skrzypcach podwiązanych jest bardzo trudnym zadaniem. Dudy i skrzypce podwiązane nie są popularnymi instrumentami muzycznymi, jednak prowadzącemu szkolenie od wielu lat udaje się przekonać swoich uczniów o wyjątkowości ich brzmienia oraz wyjątkowości i ważności tradycji dudziarskich na terenie regionu chazackiego.

Głównym celem zadana była przede wszystkim ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu poprzez szkolenie, prezentację, a także znalezienie wśród uczniów następców Mistrza, którzy gotowi będą na kontynuację przekazywania dorobku kulturalnego naszych przodków następnym pokoleniem. Cel ten jest realizowany i osiąga wymierne rezultaty w postaci występów i pierwszych sukcesów uczestników szkolenia na konkursach i przeglądach. Do najważniejszych należy zaliczyć: Festiwal Dud Polskich w Zbąszyniu, Konkurs Muzyków Ludowych w Kopanicy, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, "Wiwatowisko" w Starej Krobii, Międzynarodowy Festiwal Dudziarski w Strakonicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyków Ludowych im. Bolesława Kupczyka i Mieczysława Lipnego, Konkurs Dudziarzy im. Piotra i Floriana Ratajczaków w Bukówcu Górnym, udział jednego z członków kapeli - dudziarza, w projekcie "Brave Kids", występ podczas inscenizacji dawnych zajęć gospodarskich i kultury ludowej organizowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w "Żywym Skansenie" w Dziekanowicach.

Kontakt

Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego "Wisieloki"

Szymanowo 101, 63-900 Rawicz

woj. wielkopolskie, pow. rawicki

KRS 0000183226 (2003-12-12)

NIP 699-186-11-71

REGON 411542711

Telefon: +48 504 557 908

e-mail: zespol@wisieloki.pl

 

Status OPP - TAK (2010-02-19)

 

Bank Spółdzielczy

we Wschowie, o/ w Rawiczu

nr konta: 83 8669 0001 0020 2651 2000 0001

kod SWIFT/BIC: GBWC PL PP

IBAN: PL83866900010020265120000001

 

Prezes Zarządu

Grażyna Konopka

Dofinansowane ze środków:

 

mkidn 01 cmyk  images  logo starostwaUMGR logo